Rosyjskie i ukraińskie imiona przyciągają uwagę, dzięki swojej melodyjności i licznych, czułych zdrobnień, które mogą okazać się idealnym wyborem dla Waszej dziewczynki.
Imiona naszych wschodnich sąsiadów, podobnie jak w innych krajach, mają często kilka form. Tak więc jeśli myślisz o niebanalnym imieniu oto zestaw rosyjskich i ukraińskich imion dla dziewczynek:



Anastazja (zdrobniale Nastia)


Aleksandra (ros.)/ Olexandra (ukr.) (zdrobniale Sasza)


Daria - "tą, która dzierży dobro", to imię dziewczęce popularne w Rosji i na Ukrainie, chociaż ma rodowód perski. Jest nadawane dziewczynkom co najmniej od 18 wieku. Na przestrzeni wieków cieszy się na przemian popularnością lub niemal zanika. Obecnie coraz więcej rodziców decyduje się na nadanie tegoż imienia swoim pociechom.


Elena (Jelena) - imię stosowane w wielu różnych regionach, językach i kulturach, więc jego znaczenie jest trudne do ustalenia. Lena jest imieniem popularnym m.in. w języku arabskim, hindi, rosyjskim, szwedzkim, francuskim i fińskim (różne wersje). Przyjmuje się, że oznacza "światło", "lśniący" (język grecki). W Rosji zdrobnieniem od Jelena jest imię Lena. W Polsce Lena była najpopularniejszym imieniem dla dziewczynek urodzonych w Polsce w 2013 i 2014 r. Stanowi też zdrobnienie od Heleny.



Elizawieta – (Liza)


Jekaterina (ros.)/Kateryna (ukr.) (Katarzyna) (zdrobniale Katia, Katiusza) – jedeno z ciepłych imion, które są teraz w modzie.


Julia


Ksenia


Ludmiła - "miła ludziom" – popularne mię żeńskie na Ukrainie i Rosji oraz w niektórych krajach słowiańskich jak Czechy, Serbia czy Słowacja.


Mrija (Masza)


Nadieżda (Nadzieja)


Natasza (Natalija) - słowiańskie imię jest zdrobniałą formą od imienia Natalia, która obecnie występuje jako forma niezależna od swojego pierwowzoru. Znaczenie Nataszy to "urodzona w dzień narodzin Pana" co ułatwiało wybór rodzicom, którzy dziewczynka urodziła się w Boże Narodzenie. Natasza to świetny wybór dla rodziców szukających imienia, które kojarzy się z delikatnością i pięknem.


Oksana - eleganckie i zapadające w pamięć imię ukraińskie jest wschodniosłowiańską odmianą greckiego Xenia oznaczającego osobę, którą jest "gościnna”. Nadawane jest także dzieciom w Rosji, gdzie funkcjonuje też pod formą Ksenia.
Jest imieniem charakteryzującym się autentycznością, a jednocześnie zniewalające ze względu na swoją śmiałą i odważną naturę.

Olena (Helena), Jelena - imię dziewczęce oznaczające "pochodnię; świecące światło".
Te szykowne ukraińska formy Heleny jest stosunkowo mało znana poza wschodnią słowiańszczyzną, ale zdecydowanie ma międzynarodowy urok. Olia lub Oleńka są zdrobnieniami tegoż imienia.


Olga – staroruskie imię dziewczęce pochodzenia rosyjskiego oznaczające "szczęśliwą". Jest słowiańską formą nordyckiego imienia Helga. Historycznie znajduje się wśród najpopularniejszych imion w krajach takich jak Ukraina, Łotwa, Hiszpania, Francja, Serbia, Grecja, Polska i wielu innych.


Polina – to piękne imię pochodzenia greckiego żeńskiej formy starożytnego greckiego imienia Apollinaris (biblijnej Apollinarii, która była córką apostoła Pawła), imienia pochodzącego od greckiego boga Apolla. Polina może być również postrzegana jako wariant pisowni imienia Paulina. W krajach wschodniosłowiańskich noszone jest przez wiele pań w Rosji, a także na Ukrainie i Białorusi.


Raisa- imię żeńskie nadawane w Rosji i Azji Południowej (jako żeńska forma Rais) o niezbyt jasnym pochodzeniu co przekłada się na różne wyjaśnienia znaczenia: "lekkomyślna, beztroska", "bohaterka", "przywódczyni" (w zależności od przyjętej etymologii). Było to również historycznie typowe imię żeńskie wśród Żydów z Imperium Rosyjskiego, jako wariant pochodzenia hebrajskiego i jidysz.


Rusłana - imię dziewczęce oznaczające "Lwa". Wywodzi się ono od męskiego odpowiednika Rusłana, które to imię popularne jest zwłaszcza wśród ludów tureckich i północnokaskich gdzie "aslan" oznacza właśnie lwa. Imię popularne jest zwłaszcza w Rosji (jego żeńska forma), na Ukrainie, w Azerbejdżanie i na Białorusi.


Sonia (Zofia)


Swietłana (zdrobniale Swieta) - "świetlista", "jasna", lśniąca" jest prawosławnym imieniem żeńskim w Rosji, Białorusi, na Ukrainie oraz Słowacji czy w niektórych krajach bałkańskich. Szczególnie wyjątkowe wśród podobnych popularnych rosyjskich imion, to nie ma starosłowiańskiego pochodzenia, gdyż zostało stworzone i spopularyzowane początkiem XIX wieku przez rosyjskich etymologów i pisarzy.


Tamara- imię dziewczęce pochodzenia hebrajskiego oznaczające "drzewo palmowe". Dodanie końcowego "a" do Tamar nadaje mu bardziej zmysłowy słowiański wydźwięk, dzięki czemu jest ono bardziej popularne niż oryginał.
To szykowne i odważne, a zarazem waleczne, imię ma wielki charakter, cieszy się dużą popularnością w Rosji.


Tatiana (zdrobniale Tania)– imie od dawna popularne w Rosji. Mimo że szczyt popularności Tatiany przypada na końcówkę 20 wieku, imię to rezonuje delikatnością i wdziękiem.


Wiera (Walentyna) - imię dziewczęce pochodzenia rosyjskiego oznaczające "wiarę".